Istraživanje POPs i žive u Tivatskom zalivu i luci Risan

Centar za ekotoksikološka ispitivanja Podgorica (CETI) je uspješno realizovao istraživanje kontaminacije lučkog dna POPs-ima i procjenu rizika u Tivatskom zalivu i luci Risan.

Istraživanje je realizovano nakom potpisivanja  sporazuma  o finansiranju malog obima (SSFA) za pripremu procjene kontaminacije lučkog dna POPs-ima i procjenu rizika u Tivatskom zalivu i luci Risan u Crnoj Gori. Istraživanje je finansirano od strane United Nation Environment Programme – UNEP.

I ovog puta Ministarstvo turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera je pružilo povjerenje CETI koje je rezultiralo izuzetno pohvaljenim izvještajem o procjeni rizika od zagađenja na predmetnim lokacijama.

Na sledećem linku možete pogledati kratak video o projeku.

Interreg Danube Region program transnacionalne saradnje – projekat Aquatic plastic

U okviru Interreg Danube Region programa transnacionalne saradnje Centar za ekotoksikološka ispitivanja Podgorica (CETI) je partnerska institucija u realizaciji dvije prihvaćene projektne ideje.

Oba projekta imaju specifični cilj: Održivo, integrisano, transnacionalno upravljanje vodama i sedimentom u slivu rijeke Dunav, obezbjeđujući dobar kvalitet i količinu vode i balansa sedimenta.

“Pokretanje rješenja za upravljanje odozdo prema gore za smanjenje plastičnog otpada u Dunavskom slivu” (Aquatic Plastic)  je naslov drugog projekta čiji je ukupan budžet 2,296.700 EUR.

Pored CETI u realizaciji projektnih aktivnosti učestvovaće još 14 institucija- partnera te 14 pridruženih partnerskih institucija. Budžet CETI je 89,000.00 EUR. Vodeći partner projekta je Filmjungle.eu Society.

Interreg Danube Region program transnacionalne saradnje – projekat Tethys

U okviru Interreg Danube Region programa transnacionalne saradnje Centar za ekotoksikološka ispitivanja Podgorica (CETI) je partnerska institucija u realizaciji dvije prihvaćene projektne ideje. Oba projekta imaju specifični cilj: Održivo, integrisano, transnacionalno upravljanje vodama i sedimentom u slivu rijeke Dunav, obezbjeđujući dobar kvalitet i količinu vode i balansa sedimenta.

Projekat “Koordinisana Dunavska akcija za titanski napor u borbi protiv zagađenja vode opasnim materijama pod promjenljivim pritiscima, izazovima i ciljevima” (Tethys)  će  implementirati 12  partnerskih institucija kao i 8 pridruženih partnera.

Ukupan budžet projekta je 2,817.911 EUR. Budžet CETI je 222,500.00 EUR.

Vodeći partner projekta je Tehnički Univerzitet u Beču.

Završna konferencija projekta “Skadarsko jezero bez zagađenja hemikalijama”

Povodom uspješnog završetka projekta “Skadarsko jezero bez zagađenja hemikalijama” (Skadar Lake withOut chemical pollUTION-SOLUTION), koji je finansiran iz predpristupnih fondova IPA 2014-2020, 27. septembra 2023. godine u hotelu HILTON, održana je završna konferencija, na kojoj su predstavljeni rezultati projekta.

Vodeći partner projekta je Centar za ekotoksikološka ispitivanja-Podgorica (CETI), dok su projektni partneri Univerzitet Tirana i NVO Zeleni Centar Albanija. Specifični cilj projekta bio je “podržati zajedničko i koordinirano istraživanje opasnih hemikalija u prekograničnom području Skadarskog jezera”. 

Ukupna vrijednost ovog projekta iznosila je € 467.855,19. Realizacija projekta je započela 01.01.2021. godine I završava se 30.09.2023. Finalna konferencija je bila više nego uspješna. Konferencija je podijeljena u dva dijela: prvi dio bio je posvećen predstavljanju rezultata i mjera, nakon čega je uslijedio obilazak Skadarskog jezera, koje je bilo predmet istraživanja.

Pozdravnu riječ uputila je ministrica ekologije, prostornog uređenja i urbanizma Ana Novaković Đurović. Ministrica Đurović je pozdravila sve prisutne, počevši od predstavnika Delegacije EU, partnerskih gostiju iz Albanije, te svih kolega iz Crne Gore. Izrazila je zadovoljstvo što učestvuje u završetku uspješnog projekta saradnje na području zaštite životne sredine. Saradnja partnerskih institucija ocijenjena je neprocjenjivom, posebno u kontekstu fokusa na Skadarsko jezero, zaštićeno područje u obje zemlje.

Upotreba plastičnog posuđa u domaćinstvu – jutarnji program TV Vijesti “Boje jutra”

Savjetnik Direktora Laboratorije za oblast sanitarne hemije CETI dr sc. med. Dejan Jančić u jutarnjem programu TV Vijesti “Boje jutra” govorio je o upotrebi plastičnog posuđa u domaćinstvu. Emisiju možete pogledati na sledećem linku: