CETI U NAUCI

Na godišnjoj svečanosti održanoj u Vili Gorica, Ministarstvo nauke je dodijelilo grantove za dva projekta u kojima učestvuje Centar za ekotoksikološka ispitivanja.

CETI je nosioc granta za inovativni projekat SPELTEX (Ekstrakt Triticum spelta L. kao dodatak ishrani – SPELTEX). Projekat ima za cilj povezivanje starih znanja o blagodetima autohtonog drevnog zrna spelte sa nutritivnim potrebama čovjeka modernog doba, uz mogućnost značajnih komercijalnih efekata lokalno i šire. Ukupna vrijednost projekta je 157.153,14 eura.

Takođe CETI je partner na projektu Centra izvrsnosti za biomedicinska istraživanja – CEBIMER zajedno sa Institutom “Dr Simo Milošević”.

Ukupna vrijednost  projekta je 1.335,248 eura.

Ovaj Centar izvrsnosti daće impuls nauke privredi i građanima u oblasti istraživanja prirodnih sirovina sa medicinskim svojstvima, poput ljekovitog blata, mineralnih izvora i aromatičnog bilja, ali i uvođenja novih terapeutskih tretmana i proizvoda za konkurentnost zdravstvenog turizma.

Više informacija o samoj dodjeli grantova možete naći na sledećem linku – http://www.mna.gov.me/vijesti/217691/Ministarstvo-nauke-krunisalo-ovogodisnji-rad-dodjelom-sredstava-u-iznosu-od-3-5mil-EUR-u-jednom-danu.htm

Posjeta učenika JU Srednje stručne škole Bar

Učenici JU Srednje stručne škole Bar, smjer zdravstveni tehničar, posjetili su Centar za ekotoksikološka ispitivanja u sklopu obavljanja praktične nastave. Učenici su imali prilike da se upoznaju sa djelatnostima CETI, kao i da obiđu Laboratoriju CETI i upoznaju sa analizama koje se obavljaju, primjenom metoda u analizama i principom rada aparata.

Predstavnici CETI učestvovali na konferenciji RAP 2019

Direktorica Sektora za laboratorijsku dijagnostiku i zaštitu od zračenja Danijela Šuković i šef jedinice za dozimetrijska i mjerenja buke Nikola Svrkota, učestvovali su na konferenciji RAP 2019 (International conference on radiation applications), koja je održana u Beogradu u periodu od 16-19 septembra.

Konferenciju je organizovao Sievert association iz Niša u saradnji sa Tyndall National Institute iz Irske.

Cilj konferencije je da okupi istraživače i profesionalce koji su uključeni u aplikacijama za jonizujuće i ne jonizujuće zračenje, kao i ostala povezana područja, kako bi razmijenili mišljenja i diskutovali o svojim nalazima.

Na konferenciji su pokrivene teme iz raznih polja nauke, kao što su fizika, biologija, hemija, medicinske nauke, inžinjering i nauke o životnoj sredini.

Predstavnici CETI učestvovali na sastanku Evropske agencije za bezbjednost hrane (European Food Safety Authority, EFSA)

Predstavnici Centra za ekotoksikološka ispitivanja, Jelena Rešetar i Vladimir Živković učestvovali su na sastanku pod nazivom 1st EFSA Scientific Network on Chemical Monitoring Data collection organizovanom u Parmi (Italija) od strane Evropske agencije za bezbjednost hrane (European Food Safety Authority, EFSA).

Tema sastanka bila je prikupljanje rezultata analize hrane i hrane za životinje na prisustvo rezidua pesticida, rezidua veterinarskih lijekova, kontaminenata i aditiva.

Sastanku su prisustvovali predstavnici zemalja članica EU, zemalja kandidata za članstvo, EU referentnih laboratorija za analize pojedinih grupa supstanci i Glavne uprave za zdravlje i bezbjednost hrane (DG Sante).

Posjeta učenika srednje stručne škole “Spasoje Raspopović”

Učenici srednje stručne škole “Spasoje Raspopović” iz Podgorice, iz programa Tehničar zaštite životne sredine i Hemijski laborant posjetili su Centar za ekotoksikološka ispitivanja u sklopu obavljanja praktične nastave kod poslodavaca.

Učenici su imali prilike da se upoznaju sa djelatnostima CETI, kao i da obiđu Laboratoriju CETI i upoznaju sa analizama koje se obavljaju, primjenom metoda u analizama i principom rada aparata.

 

Za dostizanje obaveza u oblasti životne sredine neophodno je mijenjanje životnih navika građana

Direktor Sektora za laboratorijsku dijagnostiku i zaštitu od zračenja, Danijela Šuković govorila je o dostizanju obaveza Crne Gore u oblasti zaštite životne sredine (Poglavlje 27), kao i implementaciji legislative i standarda u toj oblasti.

Kompletan članak možete pročitati na ovom linku.

Predstavnik CETI učestovao na koordinacionom sastanku Grčke komisije za atomsku energiju

Predstavnik CETI, dr Nikola Svrkota – Šef jedinice za dozimetrijska mjerenja i mjerenje buke, je učestvovao na koordinacionom sastanku o rezultatima i nalazima regionalnog projekta RER9140 i njegovom uticaju na RER9149, koji je održan u Grčkoj komisiji za atomsku energiju (EEAE) od 28. do 30. januara 2019. godine.

Svrha ovog događaja je procjena napretka i procjena rezultata završnog regionalnog projekta RER9140 „Jačanje zaštite profesionalno izloženih lica i monitoringa izloženosti na random mjestu“, kao i utvrđivanje posljedica koje iz toga proizlaze i prioritetnih područja za sljedeći Regionalni projekat RER9149 “Poboljšanje zaštite od zračenja profesionalno izloženih lica jonizujućem zračenju” kao i planiranje aktivnosti novog projekta za period 2019-2022.

CETI izvršio mjerenje kvaliteta vazduha u Podgorici tokom decembra

O kvalitetu vazduha tokom mjeseca decembra 2018. godine, kao i uzrocima zagađenja i mjerama koje je neophodno sprovesti u cilju smanjenja zagađenja za “Vijesti” govorio je Radomir Žujović,  šef jedinice za mjerenje kvaliteta ambijentalnog vazduha i uslova radne sredine.

Kompletan članak možete pročitati na ovom linku.