Članak u dnevnim novinama Vijesti: Dvije decenije prve ekološke laboratorije: “Garantuje CETI” već dvije decenije

Članak u dnevnim novinama Vijesti povodom jubileja 20 godina od osnivanja CETI, možete pročitati na ovom linku.

Svečanost povodom 20 godina od osnivanja Centra za ekotoksikološka ispitivanja – CETI

Svečana ceremonija proslave 20 godina od osnivanja Centra za ekotoksikološka ispitivanja Crne Gore – CETI održana je na “Imanju Knjaz”.

Već 20 godina, CETI je institucija prepoznata u regionu i šire po stručnosti i pouzdanosti analiza. Centar je za sve ove godine uspio da opravda povjerenje, stekne i zadrži status pouzdanog partnera institucijama u Crnoj Gori i šire, kao i da bude jedan od najznačajnijih faktora u oblastima životne sredine i bezbjednosti hrane.

Na Svečanoj ceremoniji zvanicama se obratio ministar održivog razvoja i turizma Pavle Radulović, izvršna direktorica CETI Nada Medenica i predsjednica Odbora direktora CETI Ana Mišurović. Među gostima prisustvovali su mnogi zvaničnici iz državnih institucija, univerziteta, poslovnih zajednica i partnera, kao i prijatelja CETI.

U okviru programa pročitani su pozdravni telegrami predsjednika Vlade i predsjednika Crne Gore, kao i zvaničnika iz Međunarodne agencije za atomsku energiju. Prikazan je i film o 20 godina funkcionisanja Centra, a ceremoniju su uljepšali nastupi mališana iz hora škole za muzičke talente “Andre Navarra” i mladog talentovanog gitariste Vedrana Galičića.

Nakon svečane ceremonije proslave jubileja upriličena je večera i druženje za sve goste.

Foto_Dejan_KalezicDSC_3407 Foto_Dejan_KalezicDSC_3430 Foto_Dejan_KalezicDSC_3469 Foto_Dejan_KalezicDSC_3458Foto_Dejan_KalezicDSC_3384Foto_Dejan_KalezicDSC_3394

 

Intervju direktorice Laboratorije Danijele Šuković, Glasnik Privredne komore

Intervju direktorice Laboratorije Danijele Šuković, “Do čistije proizvodnje primjenom “hemijskog lizinga” “, Glasnik Privredne komore, strana 67.

Intervju možete pročitati na ovom linku.

Povodom 20 godina osnivanja CETI – Intervju izvršne direktorice Nade Medenice, Glasnik Privredne komore

Povodom 20 godina osnivanja CETI, intervju izvršne direktorice CETI Nade Medenice – “Kvalitetom grade lidersku poziciju”, Glasnik Privredne komore, strana 37.

Intervju možete pročitati na ovom linku.

Intervju o ftalatima – emisija „Potrošački kod“ RTCG

Bojan Beljkaš, diplomirani inženjer prehrambene tehnologije u Centru za ekotoksikološka ispitivanja – ftalati, njihova primjena, uticaj na zdravlje i dozvoljena koncentracija u igračkama.

Bojana u  emisiji „Potrošački kod“, koja se emituje na RTCG, možete pogledati na sljedećem linku.

 

Prezentacija poslovnog modela “Hemijski lizing” u Privrednoj komori na sjednici Odbora za energetsku efikasnost i zaštitu životne sredine

Bojan Beljkaš iz Centra za ekotoksikološka ispitivanja, prezentirao je “Hemijski lizing” kao novi model poslovanja, koji je nastao uporedo sa razvojem ideje čistije proizvodnje. Model je orijentisan na pružanje usluge korisniku i pomjera fokus sa povećanja obima prodaje hemikalija ka prodaji funkcije same hemikalije.

Rezultat primjene modela je efikasnije korišćenje hemikalija uz smanjenje rizika povezanog sa njihovim korišćenjem, kao i zaštita zdravlja ljudi. Sam model promoviše ideju sprječavanja zagađenja, a ne otklanjanje posljedica kad one već nastanu.

Prezentacija je rezultirala  velikom zainteresovanošću članova Odbora. Dogovoreno je da se u Program rada Odbora za 2017. godinu uključi i promocija ovog poslovnog modela među privrednim subjektima. CETI će aktivno učestvovati u promociji i prezentaciji ovog modela kao i animaciji privrede. Nastojaće i da u komunikaciji sa UNIDO obezbijedi i sredstva za realizaciju ovog projekta.

Više informacija o ovom modelu poslovanja možete naći  ovdje – Hemijski lizing kao model poslovanja.

 

ee 4

Početak projekta „Minamata inicijalna procjena za Crnu Goru“

Danas je u Ministarstvu održivog razvoja i turizma (MORiT) održan uvodni sastanak za projekat „Minamata inicijalna procjena za Crnu Goru” (Konvencija o živi) tokom kog su predstavnici MORiT-a i Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) prezentovali koncept projekta i njegove ciljeve, kao i predstojeće faze i aktivnosti u okviru njegove realizacije.

Uloga Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izrada inventara žive koji će služiti kao osnova za dalje aktivnosti u projektu.

Cilj projekta je da se izvrši inicijalna procjena o količini žive sa ciljem stvaranja preduslova za ratifikaciju „Minamata konvencije o živi“. Takođe, projektom će se uspostaviti temelji za implementaciju ove konvencije.

Više informacija možete naći na ovom linku.

image-0-02-05-4a39a4f0242ed37803217a8da62affe3d873bbcccd41fde52b1f98c59ffb678c-V

Press konferencija povodom završetka Projekta “Jačanje kapaciteta Crne Gore za slučajeve incidenata na moru”

Dana 26.10.2016. godine održana je završna press konferencija povodom uspješnog okončanja Projekta “Jačanje kapaciteta Crne Gore za slučajeve incidenata na moru” koji je finansiralo Ministarstvo spoljnih poslova Kraljevine  Norveške. Vrijednost projekta je 2 600 000 NOK tj. 260 000 EUR.

Zaštita životne sredine, uključujući i morsku, ima danas poseban značaj i jedan je od glavnih problema globalnog karaktera. Ubrzani razvoj nautičkog i kruzer turizma u Crnoj  Gori, povećava i rizik od različitih  vrsta incidenata  na moru.

Crna Gora je uspostavila pravni i institucionalni okvir i Nacionalnim planom za hitno reagovanje u slučaju zagađivanja mora sa plovnih objekata definisala sistem reagovanja u slučaju izlivanja ulja te ulogu i odgovornost  nadležnih organa i institucija.

Cilj Projekta je bio da doprinese jačanju stručnih i tehničkih kapaciteta važnih činilaca u implementaciji Nacionalnog plana za hitno reagovanje u slučaju zagađivanja mora sa plovnih objekata. Na taj način smanjio se rizik od mogućeg širenja zagađenja uzrokovanog incidentom.

Nosilac Projekta je Centar za ekotoksikološka ispitivanja D.O.O. – CETI. CETI je sproveo sve nabavke, organizovao obuke ostalih institucija za uzorkovanje u saradnji sa partnerima na projektu, organozovao obuke u referentnom centru u EU i koordinisao sve planirane aktivnosti predviđene Projektom.

Partneri u Projektu su bili:

  • Uprava pomorske sigurnosti i Lučke kapetanije Bar i Kotor – Ministarstvo  saobraćaja i pomorstva;
  • Odjeljenje granične bezbijednosti pomorske policije – Uprava Policije – Ministarstvo unutrašnjih poslova.

U realizaciji Projekta  bili su uključeni i Mornarica Vojske Crne Gore i Agencija za zaštitu životne sredine.

U okviru ovog projekta nabavljenja je oprema za laboratorijska ispitivanja frakcije nafte i ostalih hemijskih agenasa, standardni referentni materijal i hemikalije, oprema za uzorkovanje i analize na terenu kao i disperzanti  (tečne mješavine agensa koji djeluju na površini kod jednog ili više organskih rastvora i koji su posebno formulisani za podspješivanje prirodne disperzije ulja u vodenom stubu putem smanjivanja  međupovršinske napetosti između ulja i vode).

U cilju jačanja stručnih kapaciteta nadležnih institucija organizovana je radionica za učesnike projekta u referentnom centru u EU (Velika Britanija). Takođe CETI je realizovao trening/obuku u Lučkoj kapetaniji Kotor povodom prezentacije terenske opreme – opreme za uzorkovanje i mjerenje zagađenja i obuke za upravljanje istom.

Glavni rezultati projekta su bolja stručna i tehnička osposobljenost institucija u Crnoj Gori za intervencije u slučaju zagađena mora naftnim derivatima i što je posebno značajno osnažena međuinstitucionalna saradnja.

Izvršna direktorica Nada Medenica se zahvalila donatoru, Ministarstvu spoljnih poslova Kraljevine Norveške na razumijevanju  potreba Crne Gore i njenih  institucija u rješavanju  problema u oblasti životne sredine i po drugi put ukazanom povjerenju Centru za ekotoksikološka ispitivanja. Takođe je izrazila zahvalnost partnerima na kvalitetnoj saradnji i uspješno realizovanim aktivnostima projekta sa željom da projekat bude osnova za buduće projekte i dalju saradnju u oblasti zaštite mora od zagadjenja.

 

Dodijeljen sertifikat Excellent SME

Centru za ekotoksikološka ispitivanja dodijeljen je Excellent SME sertifikat. Sertifikat dodjeljuje Privredna komora CG, u saradnji sa bonitetnom kompanijom Coface, za poslovne rezultate i poslovnu odličnost malih i srednjih preduzeća u Crnoj Gori.

Osnova za izdavanje sertifikata je kreditni izvještaj i redovno nadgledanje od strane bonitetne kompanije Coface.

Privredna komora Crne Gore je odlučila da pomoću isprobane internet tehnologije SafeSigned™ pozove sva dobra crnogorska mala i srednja preduzeća da se prijave za ovaj sertifikat, i tako pomogne u izgradnji kvaliteta ovih preduzeća na globalnom tržištu.

U toku je projekat povezivanja nosilaca sertifikata Excellent SME koji je u završnoj fazi gde će biti omogućena saradnja sa najboljim kompanijama iz regiona (Slovenija, Makedonija, Rumunija, Italija) kao i Velike Britanije koje su takođe nosioci sertifikata Excellent SME.

Verifikovani Sertifikat možete pogledati na ovom linku.

stdcert-page-001

Posjeta predstavnika ETF-a

Centar za ekotoksikološka ispitivanja bio je domaćin posjete predstavnika Elektrotehničkog fakulteta (ETF), Univerziteta Crne Gore. Predstavnici ETF-a, predvođeni dekanom Zoranom Veljovićem posjetili su CETI povodom početka saradnje na naučno-istraživačkom projektu: “Centar izvrsnosti u bioinformatici – BIO-ICT”, čiji je nosilac ETF.

Gosti su upoznati sa djelatnostima CETI-ja, a razgovarano je o budućim aktivnostima na pomenutom projektu. Oni su takođe obišli Laboratoriju, gdje su imali priliku da se upoznaju sa analizama koje se obavljaju, a predstavljena im je i moderna oprema koju Laboratorija posjeduje.

Dogovorene su buduće zajedničke aktivnosti na projektu.

IMG_20161003_155449

H